Yahudi Selim AMADO'nun Cevabıma Cevabı

Sayın Emin Güneş,

Yazdıklarınızı okuduğum zaman,  bir Müslüman Türk'ün böyle şeyler yazabileceğine inanamadım.

Düşünün: Yahudiler için "Sizi sırtıma saplanmış zehirli bir hançer gibi hissediyorum. Bu hançer sürekli derinlere hem de matkap gibi dönerek gidiyor. Bu acıdan kurtulmak için ölüm en kolay çözüm gibi geliyor" demeniz, size ne kadar "aklı başında adam" sıfatını yakıştırır?

Gerçi Yair Lapid'in yazısı "Neden biz Yahudilerden nefret ederler?" mevzuunu işlemekteydi. Filistinlilerin bizleri sevmemesine, bir türlü bağımsız olamadıkları için anlayış göstermişti, fakat mesela Hizbullah'ın ve İranlı çocuğun neden ölümü göze alacak kadar tanımadığı Yahudi'den nefret ettiğini anlamaya çalışmıştı. Ama siz bunu yorumlamayı değil, Yahudi düşmanlığınızı sergilemeyi tercih ettiniz. 

Şimdi "siz" ifadesiyle kastettiğiniz israil  veya herhangi bir Yahudi ile ilgili sorularınızı cevaplandırayım:

-"BM'nin de kabul ettiği işgal ettiği topraklardan çekiliyor musunuz?"

EVET, yeter ki Filistinliler israil'i bugün Hizbullah'ın yaptığı gibi roket yağmuruna tutmayacağını garanti etsin, dayanacak bir anlaşmayı yapacağı partneri olsun. 

-"Filistinlilerin gerçek anlamda bağımsızlığını kabul ediyor musunuz?" -

EVET, kaç kere söylendi, haberiniz olmamış. Bilhassa Hamas'ı seçtikten sonra kendileri birbirleriyle anlaşmazlık içindeler.
-"Zindanlarınızdaki işkence altındaki insanları serbest bırakıyor musunuz? "

Emin Bey, israil bir canlı esiri için, iki ölüsü için binlerce -binlerce- eli kanlı Arap esirini defalarca serbest bırakmıştır. Serbest bırakmakla meselenin hallolmadığı anlaşıldı. Yeniden adam kaçırıyorlar. Müsaade edin, israil de simdi üç canlı kaçırılan askerini kurtarmak üzere bu binlerce caniyi hapishanesinde beslemektense geri vereceği günleri beklesin. Onların kaldığı yer ve şartlar, sizin tahayyül ettiğiniz zindan şartları değil.

-"Cevabınız kuşkusuz hayır"- dediniz. Ne kadar da yanıldınız, görüyorsunuz. 

                                                 …..

Saygılar, Selim Amado

CEVABA CEVABIM:

Selim Bey,

Beni aklı başında olmamakla itham ediyorsun. Yazımı yeniden gözden geçirirseniz bunu görürsünüz, Dünya halklarının kahir ekseriyeti, Güney Amerika kıtasında yaşayan devletlerin halkından tutun Avrupa'dan Afrika'ya kadar herkes israil'i kınıyor. Onlardan nefret ediyor. Sizce tüm dünya aklını mı yitirdi? Dünyanın tek akıllıları Yahudiler ve onları Ortadoğu'daki çıkarları için kullanan ABD'li şirketler mi? Gerici Arap rejimleri Hamas ve Hizbullah'a karşı Yahudilerin arkasında. Müslümanlar onlara nasıl yardım etsinler.

Siz gazeteleri okumuyor musunuz? Mısır'da Filistin için toplanan yardıma israil el koymadı mı? Filistinlileri tedavi eden doktorları katleden israil, yardımı onlara ulaştırmaya fırsat veriyor mu? Yoksa siz bunu mu demek istiyorsunuz?  Siz onlar için para toplayın biz de el koyalım.

Hahamların kadın ve çocukların öldürülmesini teşvik eden fetvası karşısında israil'den nefret etmemek ne kadar insani. Ben nefretimi hiç bir zaman gizlemedim. Ama benim nefretim israil ve Yahudiliğe özgü bir nefret değil “insanlığını kaybetmemiş” her insanın “insanlığını kaybetmiş” her insana  olan  tepkisidir. Aynı tepkiyi( nefreti) Halepçe'de Saddam'a da duydum.

70 yıldır bağımsız mı oldunuz? Eskiden daha mı mutlusunuz? Huzurunuz mu arttı? Hiç sanmıyorum. Ortadoğu'da kurulduğunuz günden beri huzur bitti, kan durmadı. Siz sayısal olarak Yahudilerin daha az öldüğünü daha çok Müslümanın öldüğünü kendi hesabınıza kazanç olarak kabul edebilirsiniz. Ben sizin gibi

israil, Filistin ve Lübnan halkına terörist gözü ile bakıp katliamlarına son vermediği sürece bu kan durmaz. Hamas'ın halkın desteği ile iş başına gelmiş olması israil'in şiddetini arttırmasına neden oldu. Çünkü israil kendisine kukla bir hükümet istiyordu. Hizbullah'ın mitinglerini izlemişsindir. Her mitinginde sanırsınız tüm Lübnan Halkı katılmış gibi. Halklara terörist demeniz saldırılarınızı meşrulaştıramaz.

Dünya artık en büyük teröristlerin ABD ve israil olduğunu ezberledi.

Bebekleri füzelerle öldürerek elde ettiğiniz zaferleriniz gerçek zaferler değil. Bununla ancak bebeklerinizin geleceğini riske edersiniz.

Sizden olan büyük nefreti tespit etmiş olmanız iyi bir gelişme. Bunun nedenlerini araştırıp sağlıklı bir sonuca ulaşmanızı yürekten istiyorum.

Ben bütün Yahudilere barış huzur ve güvenli bir gelecek temenni ediyorum.  Ancak maalesef bunu temenniden öte bir şey yapamıyorum. Çünkü bu huzuru bozanlar bizzat kendileri. Benim yapabileceğim bir şey yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.