Yeni yıl kutlu olmasın mı?

Herkesin dilinde dolanan bir deyim var. “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir.”

El Hak doğrudur. Değişim fıtridir, doğaldır ve maddi bir gerçekliktir. Değişim aynı zamanda dini bir emirdir de; “İki günü bir olan ziyandadır.”

Değişim tabiidir. Değişime direnmek mümkün değildir. Değişim insanüstü bir durumdur; yıl değişir, zaman değişir, mevsim değişir. İnsan da değişir ve her şey başkalaşır. Çocuk büyür, genç olgunlaşır, olgun yaşlanır ve yaşlı olan sefere çıkar.

Değişimde aslolan kemale doğru dönüşümdür. Kaçınılmaz olan döngüde iki yol vardır. Ya kemale ya da zevale evrilir insan. İnsanın değişimi ya eşref makamına doğrudur ya da esfel çukuruna.

Ve yıl da değişir. Ömür eksilir, fırsatlar azalır, imkânlar kısıtlanır. Çaresi yoktur bu derdin. Önlenemez. Zaman değişimi derken biteviye devam eden bir hareketlen söz edilir. Hareketin önü açıktır ama gerisi kapanmıştır. Geriye doğru hamle yapılamaz. Lakin öne doğru hazırlık yapılabilir. Bazen fırsatlardan yararlanmak için ömür bile uzatılabilir. “Sadaka ömrü uzatır.”

Önümüzdeki zaman dilimi, fırsat ve imkân aralığıdır.

Yeni yıl, önünü görme ve kaybedilen fırsatları hatırlayarak kalanları hesaba katma yıldönümüdür.

Yeni yıl bir şekilde muhasebedir. Yılbaşında kendini hesaba çekmeyen, yaptıklarını ölçüp tartmayan gafildir ve hüsrandadır.

Yılbaşında geleceğini düşünmeyen, hesabını ona göre yapmayan ve tövbe kapısında gözyaşlarıyla hatalarını silip paklamayan zarardadır.

Yılbaşında plan yapmayan zarardadır.

Bu yılki değişim ve dönüşüm programım ne olacak deyip gündemini belirlemeyenler art niyetli planlayıcıların planlarına esir olmaktan kurtulamaz.

Yılbaşında külahını önüne koyma yerine Noel külahı başına koyanlar iflas eder. Taklitçilik hastalığı kanserden hatta ölümcül virüslerden de daha tehlikelidir.

Yılbaşında seccadesini açıp arınma yerine kanalları açıp kanalizasyonun yuvasına akıtanın ruhu viran olur.

Yılbaşında nefsini, eşini ve çocuklarını helal bir sofra etrafında toplamak, onlara yeni yılda bereket, sağlık ve afiyet dilemek yerine hindili sofra kurdurup, gaflet çukurunda tombala çektirenin kalbinde kalan azıcık beyaz leke de yok olmaya yüz tutmuştur. Allah korusun unutulanlardan olmaya ramak kalmıştır.

Yeni yılını, kalan ömrünü, geleceğe dair hayallerini milyarda bir ihtimal olan geçici ve haram bir bilet yerine “Bana dua edin ki icabet edeyim” diyen Rabbine hakkıyla havale eden, bunun için evini değil kalbini tezyin eden kurtulacaktır.

Yılbaşında uyanmış ve dili döndüğünce bir iki sevdiğini uyandıran, onları gaflet ve dalalet çukurundan çekip çıkaran kazanmıştır.

Ne mutlu onlara!

Yılbaşlarını hakkıyla eda edenlerin yeni yılı kutlu olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.