1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zam şampiyonu mandalina oldu
Zam şampiyonu mandalina oldu

Zam şampiyonu mandalina oldu

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Van’da Ocak ayının zam şampiyonu mandalina oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Ocak ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞĞUN tarafından yapılan açıklamaya göre TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,02 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 10,35 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,62'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,06 oranında artış meydana geldi.

Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 10,80, enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 12,18 oldu.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,96'lık oran ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda olurken, en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 6,02 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde de ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2,71'lik oranla çeşitli mal ve hizmetler grubunda, en çok düşüş ise yüzde 2,45'lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda oldu.

Van’da ocak ayının zam şampiyonu mandalina oldu

Coşğun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde salatalık yüzde 25,11 ve köprü geçiş ücreti yüzde 25'lik oranlarla fiyatı en çok artan kalemler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise mandalina 20,17 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 18,33 oranındaki artışla patlıcan takip etti. Karnabahar ise yüzde 30,15'lik bir oranda değer kaybederek Ocak ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 14,41 oranında değer kaybeden karnabahar en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,99‘luk bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 12,14 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 8,87 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,63 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 4,38 artış ve su temini sektöründe ise yüzde 1,15 düşüş meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 2,28'lik oranla sermaye malı grubunda, en yüksek yıllık artış ise yüzde 17,81'lik oranla ara mallarında gerçekleşti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.