4+4+4 `le Peçe Bile Takılabilecek

Allah’ın adıyla

4+4+4’ü duymayanımız kalmadı. Ama 4+4+4 tam olarak ne olduğunu bilense hemen hemen yoktur sanırım.

Bu yeni eğitim sisteminin bilinmemesinden olsa gerek Milli Eğitim Bakanlığı kendi sitesinde 4+4+4 Eğitim Sistemiyle ilgili ``12 Yıl Zorunlu Eğitim, Sorular - Cevaplar`` başlığıyla bir kitapçık yayınladı.

Kitapçıktan insan hak ve hürriyetleri çerçevesinde:

Yeni eğitim sistemi, insan hak ve hürriyetlerini genişletebileceği kadar genişletiyor. Anayasanın 42. maddesi Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi’nde “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz”  “ilköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur.” Yine İnsan hakları Evrensel Bildirgesi 26. maddesi “…Çocukların görecekleri eğitim ve öğretim tarzını tayin etmede ilk olarak aile yetkilidir.” Maddelerinden yola çıkılarak toplumsal ahlaka aykırı olmadığı müddetçe isteyen öğrencinin istediği şekilde, istediği kılık kıyafetle okula gidebileceğinin ve hiç kimsenin hiçbir şekilde eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacaktır.

 Eğitim ve öğretim sistemi de ailenin tarzı tayin edebilme hakkına göre esnekleştirilecektir.

Yine ailelerin eğitim tarzını belirleyebilme hakkına göre karma eğitim sistemine alternatif, kızların ve erkeklerin ayrı okuyabileceği okullar açılacaktır.

Aynı şekilde ailelerin eğitim tarzını belirleyebilme hakkını kullanabilmeleri ve aynı zamanda anadilde eğitimin sağlanması için Türkçe eğitimin yanında Kürtçe, Arapça ve İngilizce eğitim veren okullar açılıp alternatif olarak sunulacaktır.

Yine Din eğitiminin velilerin inanç ve istekleri çerçevesinde verilmesi gerektiği ve din eğitim ve öğretiminin velilerin dini inançlarına aykırı olmaması gerektiği ölçülerinden yola çıkılarak "Çocuğun din eğitim ve öğretimi konusunda aileye başvurulacaktır” gibi sonuçları çıkarmak isterdik.

Fakat maalesef hükümetin kendisini yıllardır iktidarda tutan halkın beklentilerine cevap verip bu yeni eğitim sistemiyle başörtüsü sorununu tamamıyla çözdüğünü, karma eğitim sistemine en azından alternatif oluşturduğunu, ana dilde eğitim hakkını verdiğini, din eğitim ve öğretiminin tarzını tümüyle ailelerin inanç dünyalarına göre düzenlediğini çıkaramıyoruz.

Olması gerekenler başka bir bahara kalsa da bu eğitim sistemi; halkın beklentilerini karşılamamasına rağmen, hak ve özgürlükler sınırlandırılmasına ve sorunlara köklü çözümler getirilmemesine rağmen şunlar çıkarılabilir.

Yeni düzenlemeyle, ortaokullardaki temel dersler dışındaki seçmeli derslerin, öğrencinin veya ebeveyninin isteğine ve tercihine bağlı olarak alabilme ``esnekliği`` getirildi.

Ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında farklı programlar arasında tercihe imkân verecek şekilde belirlemeyi yapabilecek.

Yine ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında öğrencilerin ilgi ve tercihlerine göre seçmeli dersler de oluşturulacak.

Gelişim özellikleri dikkate alındığında 1. sınıftan itibaren ahlak eğitimi, değer eğitimi veya karakter eğitimi gibi uygulama temelli derslere yer verilebilecek.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi`nin ilkokul 4. sınıftan itibaren okutulmasından dolayı farklı din ve mezheplere göre seçmeli dersler okutulabilecek.

Türkiye`de konuşulan farklı dillerin öğretimi konusunda öğretim programlarının yanı sıra öğretmen faktörü de göz önüne alınarak farklı dillerle öğretim yapılabilecek.

Ortaokulu tamamlayanlar veya liseye devam edenler isterlerse zorunlu eğitimlerini yaygın lise öğretiminde (açık lise) tamamlayabilecek.

Sadece ders sırasında olmak üzere imam hatip okullarında kız öğrenciler isterlerse başörtülü Kur`an-ı Kerim dersi`ni okuyabilecek. İmam hatip okulları dışındaki okullarda da yine aynı şekilde o derse mahsus olmak üzere başörtülü ders yapılabilecek.

Karma eğitim şimdi olduğu gibi devam edecek, eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılmaya devam edecek.

Elhâsıl bu yeni eğitim sisteminin eksiklerinin yanında artılarının olduğu fakat bu artıların yetersiz olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekir.

Eğitimde ve tüm alanlardaki hak ve hürriyetlere vurulan tüm kelepçe ve prangaların çözüldüğü günler görmek ya da hak ve hürriyetlere vurulan pranga ve kelepçeleri çözecek politikacılar görmek temennisiyle Allah’a emanet kalınız.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.