Abdullah TOPRAK

Abdullah TOPRAK

Bilgisayarımı Daha Hızlı Nasıl Kullanabilirim 2

Bu yazımızda kullanıcı bilgisayarını nasıl hızlandırabilir? Sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Bilgisayarı hızlandırmanın birçok yolu vardır. Baştan başlıyoruz.

Bilgisayarı açarken açılışta bios menüsüne gidelim. Bios menüsüne F2 ya da delete ile gidilir. Bios menüsünü tıklayalım. Advanced BIOS Features v.b yazan menüyü tıklayalım. Sıralamada en üstte (1. sırada) hard diski görecek şekilde ayarlanırsa bilgisayar 4-5 saniye daha hızlı açılır.

Bilgisayar açıkken başlat menüsünden çalıştıra girip “msconfig” yazılırsa  açılışta otomatik başlatılan programlar görülecektir. Antivirüs programı dışındaki diğer programlar devre dışı bırakılabilir. Böylece bilgisayarın gözle görülür bir şekilde hızlandığı görülecektir.

Bilgisayarı hızlandırmada en etkili yollarından biri de hiç şüphesiz sürekli bahse konu olan gereksiz programların kaldırılmasıdır. Yani kullanılmayan programların kaldırılmasıdır. Kullanılmayan programlar bilgisayarı nasıl yavaşlatır diye düşünebiliriz? Aslında bilgisayarda yüklü olan tüm programlar bilgisayarın kaynağını tüketir. Programlar, çalıştırıldığında daha hızlı açılabilmek için arka planda çalışırlar. Tabi bu da doğal olarak bilgisayarı yavaşlatır. Denetim masasından kullanılmayan programlar kaldırılabilir.

Pc’yi hızlandırmanın diğer bir yolu yedeklemeyi devre dışı bırakmak. Denetim masasından devre dışı bırakılabilir.

“Disk birleştirme” normalde belirtilen süre içerisinde otomatik yapılır,  bunun yerine 3-4 haftada bir elle yapılırsa daha iyi olur. Yani pc ile işimiz olmadığı zaman disk birleştiriciyi çalıştırarak performansı artırabiliriz.

Otomatik Windows Defender başlatma işlemi devre dışı bırakılmalı. Windows Defender’ın zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruması devam eder.

“Windows Hazırda Bekletme” özelliğini kapatma. Denetim Masasında “Güç Seçenekleri” kısmından devre dışı bırakılabilir.

“Kayıt defterinde” zamanla gereksiz kayıtlar oluşur. Bunları silen ücretsiz ve ücretli birçok program vardır. Zamanla biriken gereksiz kayıtlar Uniblue Power Suite, C Cleaner vb. programlar aracılığıyla silinebilir.

Bahse konu olan adımları rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yazıyı çok uzatacağından dolayı detaya girmiyoruz. Forum sitelerinden geniş bilgilere ulaşılabilirsiniz.

Çınarınsesi.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.