1. HABERLER

  2. DERNEK FAALİYETLERİ

  3. İslami STK’lardan iftar programları foto
İslami STK’lardan iftar programları foto

İslami STK’lardan iftar programları foto

Van Rahmet Eli Gıda Bankası ve Adana MEKTEB-DER düzenledikleri iftar programlarıyla üye ve gönüllüleri yanı sıra halkla bir araya geldi.

A+A-

Van’da muhtaçlara yaptıkları yardımlarla tanınan Van Rahmet Eli Gıda Bankası ve Muhtaçlarla Dayanışma Derneği ile Adana’da öğrencilere yönelik eğitim, kültür ve sosyal alanlarda faaliyetler sürdüren Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği (MEKTEB-DER), iftar programları düzenledi.

Van

Umut Kervanı Yardım Platformu üyesi olan Van Rahmet Eli Gıda Bankası’nın düzenlediği iftar programı, âlimlerin yanı sıra, kentte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Dernek binası önünde iftar öncesi bir konuşma yapan bölgenin kanaat önderlerinden Molla Ali Arslan, “Dünya bugün mazlumlarla dolmuş, eğer zenginler israf ettiği yemekleri fakirlere vermiş olsaydı, zaten hiç fakir kalmazdı.” dedi.

Allah yolunda verilen infakların öneminden söz eden Arslan, “Yerine getirilen her hangi bir sünnetin değeri, bu aylarda yerine getirilen farzlar kadar Allah katında muteberdir. Ancak bu ayda yerine getirilen farzlar ise diğer aylardan yerine getirilen 70 farzdan daha değerlidir. Bu Ramazan ayında verilen bir sadaka elbette ki Allah katında çok muteberdir.

Ramazan ayında yapılan israflara karşı, iktisada alışılması gerektiğine dikkat çeken Arslan, Ramazan’ın müminler için bir milat olduğunu söyledi.

Arslan, “Bizlerde fakir, fukaralara merhamet elini uzatalım. Güzel bir ahlakla güzel bir sözle, onlara verecek 5 kuruş paramız olmasa dahi onlara güzel bir şekilde nasihat edelim, dua edelim, güler yüzle onları orada uğurlasak o da bizim için bir sadakadır. Özelliklede bu Ramazan ayını bir milat olarak kabul edilsin. Ramazanda özellikle merhamet ellerini ve cömertlik ellerinizi mutlaka çokça açın. Dünya bugün mazlumlarla dolmuş, eğer zenginler israf ettiği yemekleri fakirlere vermiş olsaydı, zaten hiç fakir kalmazdı. Mademki onlar israf ediyorlar bizler de bu Ramazan ayında iktisada alışalım. Lokmamızı bölüştürerek fakir fukaralara, mazlumlara, biçarelere verilim. Verdiğimiz lokmayı da minnet etmeyerek verelim, çünkü bilelim ki onların üzerimizde bir hakkı vardır ki o şekilde verelim.” şeklinde konuştu.

Adana

Adana’da öğrencilere yönelik eğitim, kültür ve sosyal alanlarda faaliyetler sürdüren Mekteb Eğitim ve Kültür Derneği (MEKTEB DER), düzenlediği iftar programı ile öğrencilerle buluştu.

Yaklaşık 150 öğrencinin katıldığı iftar yemeği, dernek hizmet binasında gerçekleşti. Kur’an- Kerim tilaveti ile başlayan programda Ramazan ayının faziletinin anlatıldığı kısa sohbetin ardından okunan ezanla oruçlar açıldı. Yenilen yemeğin ardından topluca yapılan duada, İslam coğrafyasında zulüm gören Müslümanların kurtuluşu ve ümmetin vahdeti için eller semaya açıldı.

Ardından cemaatle akşam namazını eda eden öğrenciler, Müslüman gençliğin özelliklerinin anlatıldığı sohbete katıldı. Genç yaşta Allah’a yapılan ibadetin faziletlerinden bahseden MEKTEB-DER Başkan Yardımcısı Ramazan Erdem, Ramazan ayının ise bunun için fırsat olduğunu söyledi.

Ramazan’da Allah için tutulan oruç, kılınan namaz ile verilen infak, sadaka ve zekatların hikmet ve önemini de anlatan Erdem, insanlığın Ramazan kültürü ile yetişen gençliğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Erdem,  düzenledikleri iftar programı ile orta, lise ve üniversite seviyesindeki öğrencileri bir araya getirip kaynaştırmak istediklerini ifade etti. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında öğrencilere yönelik yoğun bir şekilde sürdürdükleri faaliyetlerin yaz tatili boyunca değişik etkinliklerle devam edeceğini belirtti. Gençleri bu faaliyetlere katılmaya davet etti.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.