Abdullah TOPRAK

Abdullah TOPRAK

Mozilla Firefox’ta Güvenlik ve Kısayollar

Web tarayıcılar (Browserlar) içinde Firefox’un dikkat çeken birçok özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi ve en dikkat çekeni  güvenlik ve kısayollardır. Firefox,  güvenliğe azami ölçüde dikkat etmektedir. Bu yazımızda Firefox’u güvenli bir şekilde nasıl kullanabiliriz ve Firefox’taki kısayol tuşları nelerdir gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Firefox’ta bahse konu olan güvenliği kısaca şöyle sağlayabiliriz. Üstteki menü aktif değil ise sekmelerin sağındaki boş alana sağ tıklayıp “Menü çubuğu”nu aktif edelim. Menü çubuğu aktif olduktan sonra menüde “Araçlar” kısmını tıklayalım. Ardından “Seçenekler” kısmını tıklayalım. Açılan pencerede “Gizlilik” sekmesini tıklayalım. Açılan pencerede üstteki izleme kısmında “Sitelere izlenmek istemediğimi söyle” kısmını işaretleyelim.. Geçmiş “Geçmişi asla hatırlamayacak” şeklinde,  konum çubuğunu kullanılırken anımsatılacaklarda ise “Hiçbir şey” şeklinde ayarlayalım. Böylece Firefox’u güvenli bir şekilde kullanabileceğiz.

Yaptığımız değişiklikler ne anlama geliyor? Değişiklikleri yapma amacımız sitelerin bilgisayarımıza çerez yollamasını önlemek ve sitelerin bizi takip etmesine engel olmak. Reklam şirketleri kullanıcıya daha isabetli reklamlar önerebilmek için kullanıcıları takip etmektedir. Firefox geliştirdiği sistemle buna engel olmaya çalışmaktadır. Reklam şirketlerinin bizi takip etmesini istemiyorsak bahsettiğimiz ayarların yapılması gerekmektedir.

Firefox’un diğer güzel bir yanı kısayol tuşlarıdır… Firefox’ta birçok kısayol tuşu vardır. Biz, en kullanışlı olanlardan bahsedeceğiz. Mesela adres çubuğuna cinarinsesi yazdıktan sonra shift + enter yaparsak diğer tarayıcılarda olduğu gibi www.cinarinsesi.com şeklinde siteyi açar. Yani sonuna “com” ekler.  ctrl + enter yaparsak www.cinarinsesi.net sitesini açar sonuna “net” ekler.  ctrl +shift + enter yaparsak www.cinarinsesi.org sitesini açar yani sonuna “org” ekler.  Ctrl tuşuna basıp sayfadaki herhangi bir link tıklanırsa açık olan sayfa değişmeden yeni sekme şeklinde tıkladığımız link açılır. Shift tuşuna basıp link tıklarsak tıkladığımız link yeni bir sayfada açılır.  Adres çubuğundaki adresi “BackSpace” tuşuna bastığımızda normalde harf harf siler. Ctrl tuşuna basıp adres çubuğundaki adresi silersek kelime kelime siler. Mesela https://www.cinarinsesi.com/samsung-galaxy-note-ii-inceleme-video-23078h.htm adresini adres çubuğunda silmek istersek harf harf siler; ama ctrl tuşu ile silersek önce “htm” sonra “23078h.” Daha sonra “video-” şeklinde silme işlemini uygular. Sayfayı kaydetmek istediğimizde “Ctrl + S” Sayfayı yazdırmak istediğimizde “Ctrl + P”  web sitesinin kaynak kodlarına ulaşmak için “Ctrl + U” sayfayı yenilemek için  “F5” tuşunu kullanabiliriz. İndirilenlere” Ctrl+j “ile Firefox’taki yüklü eklentilere “Ctrl + Shift + A” ile ulaşabiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.