Pamuk Fiyatlarında İkinci Dalga

Geçen hafta ve daha önceki yazılarımda ellerinde pamuk bulunduran çiftçi ve sanayicilerimize tavsiye niteliğinde uzun süre pamuk fiyatlarıyla ilgili fazla bir beklenti içinde olmamalarını belirtmiştim. Kısa aralıklarla ellerindeki pamukları satmalarını ellerinden çıkarmaları gerektiğini söylemiştim. Bu tespitlerimin bu haftaki işlem fiyatlarına bakıldığında isabetli tespitler olduğunu maalesef gördük. Bazen tahminlerimizde yanılmalar da olabiliyor. Şahsım adına çiftçilerimizin ve sanayicilerimizin zarar görmemesi adına ön gördüğüm tahminlerde yanılmak isterdim. Benim amacım bölge ekonomisinin bel kemiği olan pamuk ve tekstil ürünleriyle uğraşan kardeşlerimizi bilgilendirmek, kendi düşünce ve tahminlerimi bu sektör ile uğraşanlarla paylaşmaktır. Karar verme sorumluluğu kendilerine aittir.

ABD pamuk borsasında geçen hafta sert düşüşler yaşandı, 2. dalga tsunami gerçekleşti. Dünya pamuk fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı. ABD pamuklarının 94 libreden 75 libreye kadar gerilemesi bölge pamuğunun fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Daha önceki yazımda dikkat edilirse fiyatlar 3.30 TL ile 3.40 TL civarındayken, bu hafta işlem olan fiyatlar, ekstra ( birinci sınıf ) pamuklarda 3.10 TL daha düşük kalitedeki pamukların ise 2.70 TL rakamlarına kadar gerilediği görülmektedir. Bu durum çiftçilerimizi ve ellerinde pamuk stoku bulunduranları hayal kırıklığına uğratmıştır.

Tahminimce pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüşün sebebi spekülatif işlemlerdir. Hindistan’ın iki milyon preseli balya ihracat edeceğini bildirmesi, ABD borsalarının pamuk stoklarında fazlalık olduğunu beyan etmesi fiyatların düşüşe geçmesini tetikledi. Bu nedenle bu fiyat düşüşlerinin suni düşüşler olduğu kanaatindeyim. Bu düşüşler bir süre daha devam edebilir. Haziran ve temmuz aylarında fiyatların tekrardan toparlanma sürecine geçeceğini tahmin ediyorum. Çiftçilerimiz ve sanayicilerimiz fazla endişelenmesin. Bu durumda çok acil ihtiyaçların dışında ellerinde pamuk stokları bulunduranların satış yapmamaları daha yerinde bir davranış olacaktır. Ayrıca çiftçilerimizin pamuk fiyatlarındaki son düşüşlerden dolayı pamuk ekiminden vaz geçmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü biz bu filmi her yıl izliyoruz. Genelde pamuk ekimine başlandığı dönemde ABD, pamuk ekimine karar vermiş çiftçilerimizin ve sanayicilerimizin kafalarını karıştırmak adına böyle hamleler yaptığını biliyoruz. ABD Dünyanın en büyük pamuk ihracatçısı konumunda bir ülke olması itibariyle farklı ülkelerin fazla pamuk ekmesini istemez. İhtiyaç durumunda da alıcıların kendi kapısını çalmasını ister. Amerika birçok sektörlerde olduğu gibi pamuk sektöründe de her ülkeyi kendisine muhtaç duruma getirmeyi, sömürmeyi ve söz sahibi olmayı misyon edinmiş bir devlet politikası anlayışına sahiptir. Onun için çiftçilerimizin, sanayicilerimizin ve devlet yetkililerinin buna göre önlem almaları gerektiği gibi aynı zamanda bu tür spekülatif hareketlere karşı uyanık olmaları da gerekmektedir.

Tüm bölgede pamuk ekimine devam edilmektedir. Bu hafta ki yağışlar bazı bölgelerde pamuk ekimini olumsuz etkilediği gibi, yer yer ekimi bitmiş pamuk tarlalarında zarara yol açtığı da görülmektedir. Ama buna rağmen güzel bir ekim dönemi yaşıyoruz. Herhangi bir doğal afet durumu olmazsa eylülün 15’inde pamuk hasadının yapılacağı ön görülmektedir. Bu hafta itibariyle mevcut fiyatlar;

ŞANLIURFA EKSTRA          : 3.00 ile 3.10

ŞANLIURFA ST 1 BEYAZ    : 2.80 ile 2.95

HATAY EKSTRA                  : 3.00 ile 3.100

ÇUKUROVA EKSTRA         : 2.90 ile 3.00   arasındadır.

Çiftçilerimize yeni pamuk sezonunun şimdiden hayırlara vesile olmasını, bol bereketli bir mahsul kaldırmalarını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.