Mehmet ŞENLİK

Mehmet ŞENLİK

Rahmet İklimi Üç Aylar

Rahmet ve bereket iklimi Üç aylara girmiş bulunmaktayız. Üç ayların ilki olan Recep ayı, aynı zaman haram aylardan tek gelen ve ilk aydır. Hakeza büyük hayır ve bereketlerle dolu bilinen gecelerden Regaip Kandili, bu ayın ilk cuma gecesidir. Dolayısıyla mübarek Regaip kandilini de idrak etmiş bulunuyoruz.

Recep kelimesi; Arapçada “sabbe” kelimesiyle eş anlamlı olup yukarıdan aşağıya dökülmek anlamındadır. Araplar, çağlayan bir nehrin dağlardan şaldır şuldür şelaleler halinde döküldüğü yere “münsabb” derler. Bir rivayete göre Cennet’te “Recep” diye anılan bir nehir vardır ki, Recep Ayına verilen ismin oraya nispet edilmiştir. 

İşte bundan dolayı, Recep Ay’ı geldiğinde müminlerin hayır defterlerinin sahifelerine nehirlerden şarıl şarıl suların döküldüğü gibi bol bol sevaplar yazılır. Bu anlamıyla Recep Ay’ı, Allah’u Teâlâ’nın, rahmetinin cuşu huruşa gelmesi, ikram ve ihsanlarının gürül gürül mümin gönüllere dökülmesi demektir. Bundan istifade eden kulların kalplerini arındırıp cilalaması ve ihya etmesi demektir. 

Mübarek Üç Aylarda ve bahusus kandil gecelerinde ihlâsla yapılan dualar inşallah makbuldür. Bu zamanlarda namaz, oruç ve sadaka gibi yapılan ibadetlere her zamankinden çok daha fazla sevaplar yazılır. Allah (c.c), günahkâr kullarını bağışlamak için bu ayları, bu geceleri bir bahane yapmış, bir fırsat ve rahmet iklimi kılmıştır.

Bu sebeple her mümin, Üç Aylara girerken ve özellikle Üç Ayların içinde münderiç bulunan mübarek Regaip, Miraç, Beraat ve Kadir Gecelerinde ibadetinin çıtasını biraz daha yükseltmeli, biraz daha gayret edip rahatını bozmaya çalışmalıdır. Gecelerini tehecütle, gündüzlerini oruçla süslemeli ve elini biraz daha açık tutarak cömert olmalı ki, bu ayların ve bu gecelerin feyiz ve bereketinden en verimli şekilde istifade etmiş olsun.

Recep ayının fazileti ve orucu hakkında açık bir ayeti kerime bulunmamaktadır. Ama onlarca hadisi şerif vardır. İşte bunlardan bazıları: 

“Recep Ayı Allah’ın ayı, Şaban Ayı benim ayım, Ramazan Ayı da ümmetimin ayıdır.” (Acluni Keşfulhafa: 1/423)

Enes Bin Malik’ten rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Recep Ay’ı girince Allah’ın Resulü (s.a.v) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Receb’i ve Şaban’ı bizlere bereketli kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” (Ahmet Bin Hanbel Müsned: 1/259)

“Recep Ayı’nın birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruç tutmak iki senelik ve üçüncü günü oruç tutmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” (Camiussağir)

Allah’u Teâlâ’nın, kulları önüne fırsat olarak koyduğu bu gibi zamanlardan şu şekilde istifade edilebilir: 1- Bol bol Kur’an-ı Kerim okuyarak

2- Peygamberimiz (s.a.v)in mübarek duası olan Cevşenülkebiri okuyarak

3- Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbetler yaparak

4- Nafile ibadetlerin miktarını başka zamanınkinden artırarak

5- Hayatımızın geçmiş günleri, hakkında muhasebe yaparak

6- Günahlarımızın bağışlanması için af dileyerek

7- Dünya ve ahiretimizin saadeti için dua ederek

8- Darda ve zorda bulunan tüm Müslüman ve Mustazaflar’ın ve mağdurların kurtuluşu ve Allah düşmanlarının kahrolması için yalvararak gecemizi ihya edebiliriz.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.