Sinema Perdesine Yansıyan Nur

Son yıllarda Batı ülkelerinin çoğunda İslam’a darbe vurma ve Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in mübarek çehresini yıpratma amacıyla farklı programlardan istifade edildiğine şahit oluyoruz. Bu çirkin hedeflerini iletişim araçları vasıtasıyla gerçekleştirmeye çalışan İslam düşmanları, İslam’a meyilli insanların İslam’ın gerçek çehresinden haberdar olmamaları, bunun yerine yalan ve iftiralarla devşirilmiş çirkin görüntülerle zihinlerde farklı İslam algısı oluşturmaya çalıştıkları görülmektedir. 

Bugünlerde yalan ve iftiraların yansıtıldığı sinema ekranı vasıtasıyla İslam güneşini perdelemeye çalışırken, İslam dünyasında Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in nurani çehresini ekrana yansıtmak için ciddi bir çalışmanın yapıldığı haberi derin bir nefes almamıza sebep oldu. İran sinema çevrelerinden yapılan açıklamaya göre yaklaşık üç yıldır Resulu Ekrem (sav)’in hayatını konu alan “Hz. Muhammed (sav)” filmiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Filmin yönetmenliğini İran sinemasının tanınmış simalarından Mecid Mecidi yürütüyor. Bu önemli filmin Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in doğumundan başlamak üzere, hayatının bütün bölümlerini kapsaması öngörülüyor. Açıklamalara göre üç yıl önce İslami kaynaklardan filmle ilgili ciddi araştırmalar yapılmış.

Filmin ilk bölümü 2009 yılında Mecid Mecidi ile Kambuzya Pertuy tarafından kaleme alındı. İran’ın ünlü tiyatro ustalarından Hamid Ahmed, filmdeki diyalogların yazılması vazifesini üstlendi. İran sinemasının tanınmış simalarından Rıza Mirkerimi, Pirjen Mirbakıri ve Siruz Hasanpur filmin yayın yönetmenleri timinde yer aldılar.

“Hz. Muhammed (sav)” filminin İran sinemasının bugüne kadarki en büyük projesi olduğu bildirildi. Projenin öneminden dolayı İran ve dünya sinemasının en iyilerinden istifade edileceği haber verildi. Projede yer alacak ilk yabancı oyuncunun ise Oskar ödüllü Scott E. Anderson olduğu açıklandı. Farklı rollerde oynamaları için yüzlerce oyuncu testten geçirildi. Çalışmaların ardından hangi rolü kimlerin oynayacağı belli oldu ve roller dağıtıldı.

En iyi oyunculardan istifade edildiği, Hz. Resul-i Ekrem (sav)’in hayatının en ince detayına kadar yansıtılmaya çalışıldığı “Hz. Muhammed (sav)” filminde hiçbir masraftan kaçınılmamaktadır. Filmin yapımcısı, söz konusu filmin İran sinema tarihinin en kaliteli ve en pahalı filmi olacağını dile getirdi. Söz konusu filmin İslam dünyasının bütün alanlarında gösterime girmesi amacıyla yoğun bir çalışmanın yapıldığı bildirildi. Bu proje, sinema değerlerinin yanında, muhteva açısından da göze çarpacak özelliklere sahiptir. Filmin çekimlerinden sonra, film için kurulan “Hz. Peygamber (sav) sinema şehri”nin dekoru İslam tarihiyle ilgili dünya sinemasının bütün projelerinin çekilmesi için hazır hale getirilecek. Öncelikli olarak Hz. Peygamber (sav)’in hayatını konu alacak filmin üç bölüm halinde olması hedeflenmektedir.

Resul-i Ekrem (sav)’in çehresini çirkin şekilde yansıtan ve hakaretler içeren Batılıların piyasaya sürdüğü filmin Amerikalı keşişin Kur’an’ı ateşe vermesinden bir yıl sonra piyasaya sürülmesi, Batının İslam’ın çehresini tahrip etme amaçlı önceden programlanmış çabalarından haber vermektedir. Resul-i Ekrem (sav)’e hakaretlerin yapıldığı söz konusu film, İslam dünyasında Müslüman halkların yoğun tepkisiyle karşılaştı. Tamamıyla İslam’a karşı savaş anlamı taşıyan filmin tanınmış Amerikalı yapımcısı San Bacile, bununla dünya insanlarına İslam’ın ayıplarını gösterip siyasi bir mesaj verme amacı taşıdığını ileri sürdü. Aşağılık filmin çekimleri üç ay sürerken, filmin çirkin kokuları İslam ümmetinin gayretli evlatlarının ayağa kalkıp dünya çapında tepkilerini ortaya koymalarına neden oldu.

İslami hakikatlerin ortaya çıkması ve insanlığın bunlardan haberdar edilmesi amacıyla Müslümanların modern çağın en etkin tebliğ biçimi olan iletişim araçlarını kullanarak İslami gerçeklikleri ve İslam kültürünü yaygın şekilde insanlığa sunmaları zaruret halini almıştır. İslam ve İslam’ın aziz Peygamberi (sav) ile ilgili çirkin propagandaların büyük artış göstermesi, Müslümanların karşı çabalarını zorunlu hale getirmektedir. Bu yoğunluklu saldırılara karşılık verecek şekilde İslam’ın savunulması amacıyla etkin ve uygun projeler üretilmelidir.

Bu arada İslam düşmanlarının çirkin oyunları Müslüman halkları birbirlerine yaklaştırırken, İslam’ı savunma amacıyla güçlerini birleştirmede önemli fırsatlar sunmaktadır. “Hz. Muhammed (sav)” film projesi Batı ile kültürel savaşta büyük bir hamle görevi görebilir.  Filmin yayın yönetmeni Mecid Mecidi’nin, Hz. Resul-i Ekrem (sav)’e ve İslam’ın kutsallarına hakaret eden filmle ilgili mesajı İslam düşmanlarına iyi bir cevap niteliği taşımaktadır:

“Mübarek Resulullah (sav)’in mektebinin aşk mesajının Doğu ve Batıyı sarmaya başlaması siz İslam düşmanlarının korkuya kapılmasına neden oldu. Hakikatin ve doğrunun yerine yalan ve iftiraları yerleştirmeye çalışarak ve aktörlük oyunları oynayarak Onun mektebini dünya insanlarına öfkeli ve kan dökücü olarak tanıtmaya çalışıyorsunuz. Kin ve nefret boşalan gönüllerinizle şeytan ayetlerini kitapların sayfalarına yansıttınız, gayret ve onurdan yoksun kalemlerinizle iftiraları karikatür haline getirdiniz. Ancak gayret ve hamiyetin zerresine sahip olmadığınız için yaptığınız bu onursuzluklardan dolayı çirkinlikleriniz bir bir dökülmeye başladı. Artık sizin cesaretiniz kalmamıştır. Gözleriniz yolda olsun. Fırlattığınız çamurlardan sonra, Onun güneş gibi parıldayan nurlu çehresi yeryüzünü kuşatacak ve sizin öncülüğünüzü yapanların gönüllerini karartacaktır”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.